Ana sayfa | Haberler | Köşe Yazıları | İletişim | Sistem
Antalya RAPOR
Haberler

SON KULİS GELİŞMELERİ

Zoom Out! Zoom in!
SON KULİS GELİŞMELERİ

Antalya kamuoyu MHP’nin ve CHP’nin Konyaaltı ve Muratpaşa Adayı’nın ‘kim olacağına’ kilitlenirken, Büyükşehir adaylarının seçim kritiği ve son siyasi kulisler hız kazandı.

 Siyasi kulislerden elde edilen son iddialar çok çarpıcı bir boyuta ulaşırken yeni iddialar flaş etkisi yaratacak cinsten. İddialara göre, partisi tarafından yeniden aday gösterilmeyeceğini düşünen Muratapaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, DSP ve MHP ile dirsek teması halinde olduğu, gelen bilgiler arasında.

Aynı durumun Konyaaltı İlçesi içinde söz konusu olduğu öğrenilirken halihazırdaki Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise MHP ile kapalı kapılar ardında çeşitli siyasi pazarlıklara girdiği kulislerden gelen iddialar arasında.

MHP 4 OCAK’A KİLİTLENDİ

CHP gibi MHP’de Konyaaltı ve Muratpaşa adayını halen açıklamazken bir bekleyiş içerisine girdiği kamuoyunca biliniyor. Aslında, MHP Muratpaşa Adayı olarak, Gürhan Mandacı’yı ilan etmiş ve Mandacı aldığı bir kararla adaylıktan geri çekilmişti. Bu gelişmenin ardından Muratpaşa adayını belirleme konusunda süreci rolentaya alan MHP’nin hem Konyaaltı’nda hem de Muratpaşa’da durumu netleştirmek için 4 Ocak’ı beklediği iddia edildi. Gelen iddialara göre CHP’nin 4 Ocak’ta Konyaaltı ve Muratapaşa Adayı’nı kamuoyuna açıkladıktan sonra bir tavır alacağı gelen bilgiler arasında.

MHP’NİN KONYAALTI ADAYI ‘TEMİK’

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, MHP’nin Konyaaltı İlçe Aday Adayı Aysun Temik’in ise en iddialı aday olarak, öne çıktığı bilgisine ulaşıldı. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi, Muhittin Böcek’in partisinden aday gösterilmediği taktirde MHP ile yaptığı iddia edilen siyasi pazarlığın sonuçlarına göre gelişmelerin yaşanacağı da söz konusu. Her şeye rağmen, Başkan Böcek’in iddia edildiği gibi MHP ile pazarlığı sonuç versede vermesede, MHP’nin Konyaaltı adayı büyük ihtimalle Aysun Temik… Çünkü Temik, partisinin tabanı tarafından oldukça sevilen saygı duyulan bir nefer olarak görülüyor. Hatta, MHP tabanı, sebebi ne olursa olsun, Konyaaltı’nda, ‘kaybedilecekse de Aysun Temik’le; kazanılacaksa da yine onunla olsun’ kanısı hakim…

ERDAL ÖNER, BÜYÜK HEYECAN YARATTI

Bu arada flaş bir gelişme ile Kepez’in eski Belediye Başkanı Erdal Öner, CHP’den Kepez adayı olarak ilan edilmesi, parti tabanında çatlak seslere neden olsa da, gün geçtikçe bu çatlak sesler konuyu kavramaya başladığı görülüyor. Çünkü, Öner’in adaylığının açıklanmasının hemen ardından, seçim sürecinde kendisine sıkıntı yaratacağını düşündüğü ‘Dokuma’ konusunda, kamuoyuna çok samimi bir açıklama yaparak, gönüllerde taht kurdu. Öner, yaptığı açıklamada, samimi bir siyasi dille, “Dokuma benim en büyük hatamdı… Bu hatamdan ders aldım. Bir daha asla tekrarı olmayacak” şeklindeki açıklaması kamuoyunda pozitif bir etki yarattı. Yine kamuoyunda bu açıklama, “Hatayı kabullenmek büyük bir erdemliliktir” şeklinde bir söylem oluşması, Öner açısından çok olumlu bir gelişme olarak ortaya çıkıyor. Yine kamuoyu kulisleri, CHP’nin Kepez’de Erdal Öner’i aday göstermesi ile Kepez’i almak adına, yarışa daha önde başlayacağı konuşulurken, “Şimdiden Kepez CHP’ye hayırlı olsun” şeklinde söylemlere neden olmaya başladığı da görülüyor.

NETLEŞEN BÜYÜKŞEHİR ADAYLARI VE MİNİ ANALİZ

Antalya’nın netleşen Büyükşehir adayları arasında seçmenin gözünden bakacak olursak, çekişmenin, AK Parti ve CHP arasında geçeceği kulislerin genel kanısı olarak iddia ediliyor. En önemli unsurlar arasında gösterilen adayların tanınırlık ölçütüne göre bakacak olursak; Türel’in bir önceki dönem Büyükşehir adayı olması, Akaydın’nın ise hâlihazırdaki Başkan olması ve de Kemal Çelik’in eski Milletvekili olması tanınırlık açısından birbirlerine yakın gibi duruyorlar. Ancak, bu seçimlerde ilçelerinde önem kazandığı göze alınırsa, Akaydın’nın ilçelerde ki tanınırlık ve samimiyet ölçüsü seçmen açısından diğer iki adayın biraz gerisinde gibi göründüğü iddia ediliyor. Yine Akaydın’nIn halihazırdaki başkanlığı döneminde tamamen geçmiş yönetimi eleştirmeye dayalı bir politika güderek, ortaya elle tutulur bir proje koymaması, halkın gözünden kaçmamış gibi görünüyor. Mesela, Antalya’nın kabusu haline gelen trafik sorunu ile ilgili bugüne kadar hiçbir köklü çözüm üretildiği de bilinmiyor. Bir önceki dönemin trafiği rahatlatmak adına yaptığı altgeçitlerin ve projelerin üzerine bir şey konmamış olduğu görünüyor. Zaten, Türel’i de, hatta geçmişte Hasan Subaşı’yı da kaybettiren sorun, son anda yaptıkları trafiği zora sokan projelere imza atmış olmalarıydı. Mesela, ana güzergahların ortasına trafiği kapatarak tramvay yapılması, Antalyalıyı çileden çıkarmıştı.

Öte yandan Kemal Çelik’in ise yerel yönetimler bazında bir tecrübesi söz konusu değil. MHP’nin adayı Kemal Çelik daha öncede Büyükşehir Adayı olarak halkın karşısına çıkmış, üçüncü parti olarak seçim tarihine geçmişti. Çelik, her ne kadar Serikli olsa da, birçok bölgede de Serik mikro milliyetçiliği yaptığı diğer ilçelerde çok hoş karşılanmadığı kamuoyunun dikkatinden kaçmadığı biliniyor. Yine Çelik’in, parti tabanını tatmin etmediği iddia edilirken seçim kampanyası konusunda da tam randımanlı bir çalışma gösteremediği gelen iddialar arasında.

Yine kulislerde, çok çarpıcı dedikodular konuşulurken, şimdiden bir öngörü yapmanın büyük hata olacağı iddia ediliyor. Çünkü, Türkiye gündemine düşen ve hükümetin yaşadığı son sıkıntıların, ileride hangi boyutlara ulaşacağı şimdiden kestirilemiyor. Bu manada seçmende yani sokakta bir belirsizlik hakimken gelişmelerin sonucu sandığa yansıyacağı bekleniyor. Eğer hükümet bu sıkıntıları aşamaz ve kamuoyu vicdanını rahatlatamaz da seçime bu şekilde girerse, Antalya seçmeni bu durumu sandığa yansıtacak gibi görünüyor. Böyle bir durum doğal olarak AK Parti’nin adayı Türel’i de sıkıntıya sokacağı tahmin ediliyor. Ancak, her şeye rağmen hükümetin kamuoyunda yaşadığı bilinen durumlarla ilgili kamuoyu vicdanını rahatlatamazsa seçmenin CHP’ye yükleneceği kulislerden gelen iddialar arasında.

Gelişmeleri vermeye devam edeceğiz…

 

 

 

 

 

YASAL UYARI; Yukarıda siyasi kulislerden elde edilmiş yorum haberde anlatılanlar tamamen dedikodu ve hayalden ibarettir. Gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Haberin içeriğinde geçen konular, olası uydurmalar ve siyasi varsayımlardan oluşmuş kulislerde ki dedikodulardan ibarettir. Okuyucuya önemle duyurulur. 

ID: NWS8043 | 25.12.2013 04:57 | Hit: 952 | Sayfayı yazdır

Share |